Alergie pokarmowe u dzieci

Niestety w ostatnich latach coraz powszechniejsze u dzieci, szczególnie w wieku do 3 lat są pojawiające się alergie pokarmowe. Najczęściej do lekarzy trafiają dzieci mające problemy z tolerancją jaj, soi, krowiego mleka, pszenicy, orzechów czy skorupiaków. Rodzice dzieci alergików powinni o nietolerancji swojego dziecka wiedzieć jak najwięcej. W zdecydowanej większości wypadków głównym winowajcą pojawiających się problemów z alergią, nie tylko pokarmową są niestety geny. Jeśli w rodzinie, nawet tej dalszej występowały kiedykolwiek problemy związane z alergiami, przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia maleństwo powinno spożywać głównie najlepsze dla niego mleko matki. Na wszelki wypadek kobiety karmiące swoje pociechy powinny zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas ze spożywania jaj, mleka oraz orzechów. Jeśli koniecznie mama ma ochotę na spożycie któregokolwiek z tych produktów może to zrobić, jednak czasem i w niewielkich ilościach, aby nie zaszkodzić dziecku. W przypadku, gdy w rodzinie nigdy nie stwierdzono alergii pokarmowej, kobiety nie powinny rezygnować ze spożywania wcześniej wymienionych produktów. W orzechach znajdują się ogromne pokłady kwasów omega-3, które zbawiennie wpływają na rozwój dziecka, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań do ich spożycia. Jakiś czas temu naukowcy wykazali, że duży wpływ na alergię pokarmowe w pierwszych tygodniach życia dziecka ma palenie papierosów przez matkę jeszcze w okresie życia płodowego dziecka. W przypadku pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka, jego organizm spożywany alergen traktuje jako wielkie zagrożenie, dlatego też układ odpornościowy alergika rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał, które mają go zwalczyć. Jeśli chodzi o ten typ alergii, efekty uboczne pojawiają się od strony układu oddechowego, pokarmowego, skóry oraz układu krążenia. Najczęściej objawia się to bardzo uciążliwym katarem, bardzo mocno swędzącą wysypką, łaskotaniem ( gardła, języka lub ust), obrzękami, bólami brzucha oraz świszczącym oddechem. Niestety, nasze społeczeństwo w powodu braku odpowiedniej edukacji myli alergię pokarmową z nietolerancją na spożywanie niektórych produktów spożywczych. Nietolerancja pokarmowa objawia się przede wszystkim:
– odbijaniem
– niestrawnością
– uciążliwymi gazami
– biegunka
– bóle głowy
– stany nerwowości
– uczucie gorąca.
Alergia pokarmowa w przypadku dzieci objawiać się może na kilka różnych sposobów, dlatego też nie ma jednego słusznego wzorca pozwalająca na jednoznaczne stwierdzenie, że to właśnie jest alergia. Warto pamiętać, że alergia występuje nie później niż w ciągu 24 godzin od spożycia alergenu. Niepokojące dla rodziców powinny być pojawiające się u dziecka następujące objawy:
– zmiany skórne takie jak pokrzywka, wysypka, liczne zaczerwienienia
– biegunki
‚- nudności
-silne bóle brzucha
– przewlekły katar
– kichanie
– uporczywy kaszel
– zawroty głowy
– omdlenia.
W przypadku bardzo poważnej alergii pokarmowej mówi się w środowisku medycznym o wstrząsie anafilaktycznym. Stan ten polega na tym, że w dość mocny sposób pojawiają się obawy alergii ze strony co najmniej dwóch układów ( często znacznie więcej) organizmu człowieka. W przypadku pojawienia się takiego wstrząsu, jak najszybciej należy powiadomić odpowiednie służby medyczne, gdyż może być on groźny i niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia człowieka borykającego się z problemem alergii pokarmowej. Każde podejrzenie alergii pokarmowej u dziecka koniecznie skonsultowane powinno zostać najpierw z pediatrą, a jeśli zajdzie taka konieczność z innym lekarzem specjalistą.