Co robić, jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Szkoła to dla wielu dzieci nieprzyjemny obowiązek, lekcje wydają się nudne, a praca domowa to duże obciążenie. Nie zmienia to jedna faktu, że dziecko musi do szkoły chodzić, czy mu się to podoba czy nie W jaki sposób przekonać malucha, że nie jest to takie straszne?

Istnieje kilka powodów, dla których dziecko nie ma ochoty iść do szkoły. Jednym z nich są problemy w nauce, które powodują, że dziecko po prostu stresuje się tym, że może zostać na przykład wywołane do odpowiedzi i wtedy skompromituje się przed całą klasą. Kolejną przyczyną problemów mogą być złe relacje z rówieśnikami. Jeśli dziecko nie jest lubiane i nie ma przyjaciół, spędzanie całego dnia w szkole na pewno nie należy do przyjemności. Kolejnym problemem mogą być nudne, mało urozmaicone lekcje, które po prostu nie budzą zainteresowania dziecka i sprawiają, że marzy o tym, żeby w końcu wrócić do domu i pograć w ulubioną grę komputerową.

Oczywiście do dziecka należy wymagać dyscypliny, tego że będzie chodziło do szkoły, odrabiało lekcje, a także otrzymywało przynajmniej dostateczne oceny. Jeśli niechęć dziecka do szkoły wynika z kłopotów z nauką, rozwiązanie mogą być korepetycje. Jeśli dziecko ma natomiast problemy w relacjach z rówieśnikami, być może dobrym pomysłem będzie wizyta u psychologa i skorzystanie z jego porady.