Co robić, kiedy dziecko nie słucha?

Moje dziecko mnie nie słucha – to skarga, którą można bardzo często usłyszeć od rodziców dzieci w różnym wieku. Co robić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z małym tyranem, który próbuje przejąć kontrolę nad całym domem?

Przede wszystkim warto zacząć od wytyczenia jasnych barier i granic dla zachowania dziecka. To ty tutaj rządzisz i ustalasz zasady, a następnie egzekwujesz ich przestrzeganie. Nie możesz także zapominać, że swoim zachowaniem dajesz dziecku przykład pozytywny lub… negatywny. Dlatego musisz również wyznaczyć wysokie standardy dla swojego zachowania. Nie tylko dziecko powinno przestrzegać obowiązujących zasad, dotyczy to także ciebie. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko może robić co chce. na pewno nie wolno ci pozwalać na okazywanie braku szacunku. Oczywiście z dzieckiem trzeba rozmawiać, wysłuchać jego racji i wziąć pod uwagę argumenty. Jednocześnie jednak ostateczne decyzja zawsze należy do ciebie. Nawet dziecko, które jest bardzo rozwinięte pod względem intelektualnym, jest niedojrzałe emocjonalnie i nie możliwości samodzielnego decydowania o swoim życiu. Ta rola należy do ciebie.

Oczywiście nie możesz także nadużywać swojej władzy w celu nadmiernego kontrolowania. Dziecko od razu wyczuje twoje intencje i oczywiście zacznie się buntować jeszcze bardziej.