Co robić, kiedy dziecko przeklina?

Przeklinanie to bardzo nieprzyjemny nawyk. Usłyszenie brzydkich słów padających z ust własnego dziecka na pewno nie jest niczym przyjemnym dla rodziców, a na pewno nie powinno być. Co robić kiedy maluch używa nieodpowiednich wyrazów?

Przede wszystkim zanim w ogóle pojawi się problem, warto wyjaśnić dziecku, że istnieją brzydkie słowa, których w żadnym wypadku nie należy używać. Oczywiście pod tym względem rodzice powinni dać swojemu dziecku przykład. Muszą przede wszystkim sami powstrzymać się od przeklinania w towarzystwie malucha, a jeśli im się to zdarzy, powinni podkreślić, że źle postąpili. Trzeba liczyć się z tym, że dziecko prędzej czy później zetknie się z brzydkimi słowami i prawdopodobnie zacznie z nimi eksperymentować, żeby sprawdzić reakcję rodziców. W zasadzie można popełnić dwa błędy, kiedy dziecko zacznie przeklinać. Niektórzy rodzice reagują dużą złością i surowymi karami. Z jednej strony może być to skuteczna strategia, jednak z drugiej może jedynie sprowokować dziecko do buntu i dalszego używania przekleństw.

Drugim błędem jest śmianie się, kiedy maluch użyje niewłaściwego słowa. Śmiech kojarzy się dziecku oczywiście z pozytywną reakcją, więc będzie dalej przeklinać, żeby znowu rozbawić rodziców. Jaka jest zatem najlepsza reakcja? Należy po prostu spokojnie wytłumaczyć dziecku, że źle postąpiło i nie zwracać zbyt dużo uwagi na przekleństwa.