Czy dzieci powinni nosić telefon do szkoły?

Kwestia, czy powinniśmy kupować własny telefon komórkowy i czy powinni nosić go do szkoły jest bardzo sporna.

W dzisiejszych czasach widok ośmiolatka czy też dziewięciolatka z telefonem komórkowym to nic dziwnego. Wraz z rozwojem technologii na świecie, dzieci uzależniły się od telefonów, a dostęp do nich mają praktycznie wszędzie. Dla nich, telefon stał się nie tylko źródłem zabawy (np. granie w gry), ale także wiedzy i nauki. Choć nie zawsze dzieci je wykorzystują do tych celów. Obecnie wśród dzieci panuje lans i moda na najnowocześniejszy telefon. Dla dziecka telefon komórkowy, tudzież smartfon czy też tablet stał się obowiązkowym przedmiotem, który nie wyobrażali by sobie nie zabrać do szkoły – tak jak mundurki szkolne czy też książki, zeszyty i podręczniki.

Ze strony rodziców zdania są podzielone. Jedni popierają takie praktyki, by dzieci nosiły ze sobą telefon komórkowy do szkoły, z prostej przyczyny – żeby mieć z nimi kontakt. Drudzy z kolei uważają, że dzieci nie powinni nosić telefonów komórkowych, czy też smartfonów, sądząc że dzieci mogą opuścić się w nauce lub być natknięci na niebezpieczeństwo, które czyha na nich na każdym kroku.

W wielu szkołach, z wielkim przekonaniem mogę stwierdzić, że w znacznej większości szkół, regulamin tejże placówki nawet zabrania używania telefonów komórkowych podczas zajęć lekcyjnych. Zastanawiające jest, czy według tego regulaminu, w ogóle nie można nosić telefonu komórkowego do szkoły, czy tylko nie można ich używać podczas trwania lekcji…

Jest to obszerny temat, na który można byłoby pisać i pisać, ale podsumuję go zestawieniem plusów i minusów noszenia telefonów komórkowych do szkoły przez nasze dzieci.

Plusy:
+ Kontakt dziecka z rodzicem – telefony komórkowe ułatwiają w znacznym stopniu łączność dziecka z rodzicem oraz rodzica z dzieckiem. Cokolwiek by się nie wydarzyło, dziecko może zadzwonić do swojego taty lub swojej mamy i przekazać ważną informację przez telefon.

Minusy:
– Przeszkadzanie na lekcji – Wyobraźmy sobie, że wszystkie dzieci są skupione podczas ważnego sprawdzianu klasowego z konkretnego przedmiotu, a nagle zadzwoni komuś telefon, bo on zapomniał wyłączyć dźwięki… Wszystkie dzieci zostaną zdekoncentrowane i rozproszone. A co jeśli to byłoby powodem całkowitego wytrącenia z równowagi i skupienia innego ucznia i on w następstwie tego wybryku obleje ten ważny test?

– Ściąganie – Wiele dzieci zapewne wpada na pomysł, że telefon można jeszcze przeznaczyć do innego celu… np. ściąganie. Z jednej strony fajnie, że dziecko umie sobie poradzić, ale z drugiej zaś nie możemy pozwalać na to dziecku, przecież on musi się tego nauczyć , a nie ściągnąć, zdać i nic nie mieć w głowie!

– Plotki, kompromitujące zdjęcia lub filmy – Coraz częściej słyszy się chociażby w telewizji wiadomość, że jakieś dziecko popełniło lub próbowało popełnić samobójstwo bo ktoś rozsyła kompromitujący materiał z jego udziałem. Obecnie nie trudno mieć nielimitowany pakiet Internetu w telefonie, a to sprzyja takim zachowaniom. Może to okazać się tragiczne w skutkach szykanowanie drugiej osoby przez nasze dziecko lub odwrotnie.

– Wpływ na zdrowie – Długotrwałe używanie telefonów komórkowych może źle wpływać na zdrowie naszego dziecka. Czy fale radiowe ściągane przez telefon jakkolwiek wpływają na zdrowie dziecka – tego nie wiem, bo chyba nie ma nawet specjalistach badań w tym temacie, ale na pewno cierpi słuch, jeśli dziecko słucha długo muzyki poprzez np. słuchawki załączone do zestawu telefonu komórkowego.

Na podstawie powyższego zestawienia, nie trudno jest stwierdzić, iż używanie telefonów komórkowych w szkole przez dzieci, wpływa znacząco na ich rozwój, zdrowie, koncentrację i przede wszystkim naukę. Więcej jest minusów niż plusów, ale może coś pominąłem? Jeśli masz coś do dodania w tym temacie, zostaw proszę komentarz pod postem.