Czy dziecko może pić herbatę?

Herbata to bardzo popularny napój, który wykorzystuje się praktycznie w każdym domu. Czy można ją podawać dzieciom i czy jest korzystna dla ich zdrowia? Warto pamiętać, że herbata zawiera substancje pobudzające, dlatego nie zaleca się podawania jej w przypadku młodszych dzieci.

Uznaje się, że herbata to napój, który ma korzystny wpływ na organizm, warto jednak pamiętać, że ten napój ma różne właściwości w zależności od gatunku i sposobu produkcji. Najbardziej popularna jest czarna herbata, którą wytwarza się w procesie fermentacji liści krzewów herbacianych. Z tego powodu charakteryzuje się ona ciemnym kolorem oraz mocnym, wyrazistym aromatem. Ma delikatne działanie pobudzające i wspomaga trawienie. Coraz więcej osób sięga po zieloną herbatę, która nie jest fermentowana i z tego powodu ma łagodniejszy smak. Zaletą tego rodzaju herbaty jest przede wszystkim duża zawartość antyoksydantów.

Mniej znany gatunek to biała herbata. Produkuje się ją jedynie z najmłodszych, najbardziej delikatnych pączków, dlatego jej cena jest stosunkowo wysoka. Biała herbata ma subtelny aromat, jednocześnie zawiera dosyć dużo kofeiny więc działa pobudzająco. Jest także bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy, dlatego pozwala na spowolnienie procesów starzenia się i wpływa bardzo korzystnie na kondycję całego organizmu.