Czy dziecko może się odchudzać?

Co zrobić, kiedy dwunastolatka lub nawet młodsza dziewczynka, chce przejść na dietę? Czy można jej na to pozwolić, czy lepiej zabronić takich eksperymentów?

Przede wszystkim trzeba określić, czy dziecko rzeczywiście powinno schudnąć. Żyjemy w czasach obsesji na punkcie odchudzania i szczupłego ciała. Dziewczynki często mają zaburzone postrzeganie siebie i chcą się odchudzać nawet jeśli nie mają nadwagi. W takiej sytuacji warto wyperswadować im pomysły dotyczące odchudzania. Zamiast tego warto poświęcić trochę czasu na wprowadzenie zdrowych nawyków, podkreślić znaczenie jakie ma jedzenie warzyw i owoców oraz systematyczne ćwiczenia.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli dziecko rzeczywiście ma nadwagę. Nawet jednak w takim przypadku nie powinniśmy kilkunastoletniej dziewczynce odchudzać się we własnym zakresie. Taka decyzja powinna być przede wszystkim poprzedzona konsultacją z lekarzem, a najlepiej również z dietetykiem, który pomoże w dobraniu właściwej diety. Dziecko nie ma możliwości samodzielnego skomponowania swoich posiłków, ani ocenienia, które diety są dla niej dobre. Jeśli dziewczynka naprawdę chce się odchudzać i nie możemy wyperswadować jej tego pomysłu, powinniśmy pomóc jej w zrobieniu tego w sposób, który nie będzie niebezpieczny dla jej zdrowia, anie dla jej prawidłowej samooceny.