Czy dziecko powinno bać się nieznajomych

Dzieci powinno się uczyć odróżniania nieznajomych, starając się przy tym nauczyć je, aby nie oceniały innych oraz wystrzegały się uprzedzeń do innych ludzi. Nie powinno się uczyć dzieci, aby nie rozmawiały z obcymi im ludźmi. Po pierwsze dlatego, że badania wskazują, iż częściej dochodzi do przemocy wobec dzieci wśród osób, które te dzieci znają, niż wśród osób dla dzieci obcych. Po drugie nieznajomi, którzy mają złe zamiary względem dziecka, znajdą sposób, aby dziecko uznało ich za osobę sobie znaną. Dziecko nauczone, że obcy ludzie są źli, żyje w świecie pełnym strachu. Świat otaczający dziecko będzie mu się wydawał przerażający, straszny i niebezpieczny. Powinno być wręcz przeciwnie, dzieci powinny chcieć poznawać świat i ludzi, a nie uciekać od nich i żyć w ciągłym strachu i słuchać ciągłych ostrzeżeń przed chęcią poznawania. Ma to te z swój skutek w tym, że przestraszone dziecko będzie pokazywało swoją niepewność, a takie osoby najczęściej zostają ofiarami. Przestraszone i bojące się odezwać. Oczywiście należy dziecko nauczyć przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i stosowania ich szczególnie w kontaktach z obcymi ludźmi, ale nie można ograniczać dziecku kontaktu z osobami, których nie zna. Nie należy straszyć dzieci i wmawiać im, że wszyscy dookoła są źli i niebezpieczni.