Czy dziecko powinno oglądać telewizję?

Oglądanie telewizji to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wielu rodziców wykorzystuje telewizor, a teraz również coraz częściej komputer, jako nianię, która dostarcza ich dziecku darmowej rozrywki i sprawia, że maluch ma zajęcie, zamiast bałaganić lub przeszkadzać dorosłym. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy dziecko rzeczywiście powinno oglądać telewizję i jaki wpływ na to na jego rozwój.

Oczywiście nie ma sensu demonizować telewizji. Dziecko może ją oglądać pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy programy i bajki do jego wieku. Warto jednak pamiętać, że telewizor nie zastąpi opiekuna. Dziecko siedzi nieruchomo przed monitorem lub ekranem i ogląda bajkę, jest bierne i nie ma możliwości interakcji z drugim człowiekiem. Lepiej żeby maluch zajął się jednak jakąś zabawą, która wymaga od niego na przykład zaangażowania wyobraźni i bardziej kreatywnego myślenia. Najlepiej jeśli będzie także spędzać czas w towarzystwie rówieśników, ponieważ to nauczy go prawidłowych interakcji z innymi, na przykład dzielenia się zabawkami.

Dziecko może oglądać telewizję, ale jedynie programy dopasowane do jego wieku i jedynie przez ograniczony czas. Poza tym powinno skupić się bardziej na interakcjach z innymi, na przykład z rodziną oraz rówieśnikami.