Czy kupić dziecku psa?

Wiele dzieci marzy o tym, żeby mieć psa. Trudno się temu dziwić, pies to świetny towarzysz zabaw, z którym można się doskonale bawić. Czy jednak zakup takiego zwierzaka jest dobrym pomysłem.

Po każdych świętach można usłyszeć w mediach historie o zwierzętach, które zostały kupione na prezent, a później po kilku tygodniach wyrzucone, ponieważ okazało się, że opieka nad nimi wcale nie jest taka łatwa. Niestety wydaje się, że nie tylko dzieciom brakuje odpowiedzialności do zajmowania się zwierzętami, ale dotyczy to także wielu dorosłych. Z tego powodu powinniśmy poważnie zastanowić się nad zakupem takiego zwierzaka. Oczywiście możemy oczekiwać, że dziecko przejmie na siebie część obowiązków związanych z psem. Z drugiej strony jednak należy także pamiętać, że wiele nowych zadań spadnie na rodziców. To my będziemy musieli wozić psa do weterynarza, pamiętać o jego szczepieniach, a także ponosić związane z tym koszty. Jest to więc dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność dla wszystkich członków rodziny.

Jeśli dziecko chce mieć psa, powinno osiągnąć odpowiednią dojrzałość, która sprawi, że nie zmieni zdania po kilku tygodniach od otrzymania zwierzaka. Nawet jeśli tak się stanie powinniśmy być konsekwentni, zamiast pozbywać się nowego pupila musimy oczekiwać od dziecka, że weźmie na siebie odpowiedzialność.