Czy stać cię na dziecko?

Posiadanie dziecka to bardzo poważna decyzja, która jest związana nie tylko z koniecznością sprawowania opieki, ale także z dużą odpowiedzialnością finansową. Nie da się ukryć, że dziecko nie jest tanie. Jakie koszty trzeba brać pod uwagę?

Niemowlę nie jest zbyt drogie w utrzymaniu, można karmić je piersią, nie potrzebuje wielu zabawek, mebli ani drogich ubranek. Warto kupić produkty dobrej jakości, takie jak ubranka wykonane z bawełny, ale na pewno nie ma dużego znaczenia, czy są to markowe, drogie rzeczy. Tak naprawdę dla wielu rodzin dużym problemem jest to, że po urodzeniu dziecka kobieta może stracić możliwość powrotu do pracy, a to wiąże się z utratą dodatkowego dochodu, co może poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Kolejnym problemem jest fakt, że utrzymanie dziecka stopniowo staje się coraz droższe. Duże wydatki są związane przede wszystkim z posłaniem dziecka do szkoły, w tym z zakupem wszystkich podręczników, które z pewnością nie należą do najtańszych.

Przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu dziecka powinniśmy więc z pewnością wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe. Z drugiej strony nie możemy przesadzać – nasze dziecko nie musi nosić markowych ubrań i jeździć na wakacje za granicę. Możemy na pewno zrezygnować z niektórych wydatków bez szkody dla naszych dzieci i ich życia.