Czy warto założyć dziecku konto bankowe?

Korzystanie dla konta dla dzieci i młodzieży jest pod wieloma względami opłacalnym rozwiązaniem. W wielu przypadkach banki nie pobierają opłat za prowadzenie takiego rachunku, ani za jego otwarcie. Dziecko otrzymuje kartę debetową, z której najczęściej może korzystać za darmo, w tym wypłacać pieniądze z bankomatów bez dodatkowych opłat. Zazwyczaj konto dla dzieci jest oprocentowane, co służy jako motywacja dla dziecka do oszczędzania. Konto młodzieżowe może być także powiązane z wieloma fajnymi bonusami, np. różnymi zniżkami do teatru i kina, na kursy językowe.

Jaką kontrolę mają rodzice nad takim kontem? W przypadku kont dla dzieci banki zazwyczaj wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia, które pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa transakcji i jednocześnie pozwalają rodzicom na ścisłą kontrolę nad finansami dziecka. Oznacza to, że opiekunowie dziecka mają stały wgląd w jego finanse i mogą sprawdzać, np. saldo wydatków, ustanawiać limity płacenia kartą, a także ustanawiać własne limity dziennych wypłat. Posiadanie własnego konta bankowego jest na pewno bardzo wygodne dla dziecka, które w ten sposób ma możliwość zyskania łatwego dostępu do gotówki. Takie rozwiązanie przydaje się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, kiedy przydatny jest szybki dostęp do pieniędzy na niezbędne wydatki.