Czy zabierać dziecko na zakupy?

Jeżeli pojawia się w waszych głowach pytanie o to, czy iść na zakupy z dzieckiem, czy zostawić je pod opieka i udać na nie samemu, zdecydowanie polecam wybranie się na zakupy z dzieckiem. Gdy dzieci widzą co jest kupowane, i słyszą od rodziców wielokrotne odmowy, uzasadniane brakiem pieniążków czy też tym, że dane artykuły są niepotrzebne lub niezdrowe, uczą się zdrowego podejścia do zakupów. Poza tym czasami warto dać im tez jakiś wybór. Dla przykładu, gdy dzieci nie lubią jeść, warto pokazać im półkę z jedzeniem, na przykład nabiałem i zapytać, który jogurt im kupić. Jeżeli już coś wybiorą wtedy trzeba zaznaczyć im głośno i wyraźnie, że teraz będą musiały zjeść ten produkt, bo go wybrały. Tak przestrzeżone dzieci nauczą się, że nie warto kupować produktów spożywczych, których wcale nie ma się zamiaru zjeść, a przy okazji może właśnie znajdą swój ulubiony produkt i smak i zaczną jeść, kiedy do tej pory było to ogromnym zmartwieniem rodziców. Warto z każdego wyjścia na zakupy z dzieckiem zrobić prawdziwą naukę. Pokazywać mu w jaki sposób działa porównywanie cen, że czasami ceny nie znajdują się w odpowiednich miejscach i dany produkt wcale nie kosztuje tyle ile powinien. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi się ubierać samo do szkoły i trzeba je zmuszać pozwól mu samemu wybrać ubrania dla siebie w sklepie.