Depresja poporodowa a dziecko

Okres połogu powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety. W tym czasie zmienia się poziom hormonów tarczycy i nadnerczy, wydziela się oksytocyna i prolaktyna. Prowadzi to między innymi do dużej zmienności nastrojów.

Jak rozpoznać depresję poporodową? Depresja poporodowa to problem, który dotyczy około 10-20 procent kobiet. Na rozwój choroby wskazują takie objawy jak poczucie niekompetencji, brak zadowolenia z kontaktów z dzieckiem, zaburzenia snu i łaknienia. Symptomy najczęściej pojawiają się w ciągu kilkunastu dni po porodzie. Jeśli złe samopoczucie utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy udać się do psychiatry lub psychologa. Przyczyny depresji poporodowe. j Jak zostało wspomniane ważną przyczyną powstawania tej choroby są zaburzenia hormonalne związane z ciążą. Dodatkowo młode matki często mają problemy z samooceną, które są spowodowane utratą atrakcyjności. Zorganizowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem może być dużym wyzwaniem, a ciągłe wstawanie w nocy i brak snu wpływają niekorzystnie na samopoczucie.

Warto pamiętać, że depresja poporodowa będzie w bardzo niekorzystny sposób wpływać na relacje między matką, a dzieckiem. Kobieta, która cierpi z powodu depresji, często ma problemy z właściwą opieką nad niemowlęciem, może nawet okazywać dziecku niechęć.