Dietetyk – kiedy warto go odwiedzić?

Nadwaga to niezwykle poważny problem także u dzieci. Często bywa lekceważona u młodszych maluchów, jednak jest to duży błąd. Niestety wbrew obiegowym opiniom, dzieci nie wyrastają ze zbędnych kilogramów. Nadwaga powoli się zwiększa, a dziecko zmienia się w otyłego dorosłego, który ma poważne problemy ze zdrowiem.

Kiedy nasze dziecko waży za dużo, warto przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Należy określić przyczyny, które doprowadziły do nadwagi. Jeśli najważniejszym powodem jest niewłaściwa dieta, dobrym pomysłem może być wizyta u dietetyka. Dietetyk może skomponować dietę dopasowaną do potrzeb dziecka, która nie zaburzy jego prawidłowego rozwoju, jednocześnie dostarczy właściwej ilości kalorii.

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne może okazać się zmienienie nawyków żywieniowych całej rodziny. Problemy z niewłaściwymi nawykami nie biorą się znikąd. Dziecko często odżywia się w podobny sposób jak rodzeństwo i rodzice. Nie możemy oczekiwać, że cała rodzina będzie zajadać się lodami, kiedy jedno dziecko, które jest na diecie, będzie siedziało z boku i patrzyło. Dlatego najlepiej przejść na dietę całą rodziną i wzajemnie wspierać się w tej decyzji. Dzięki temu wszyscy zadbają o swoje zdrowie i łatwiej będzie utrzymać nowe nawyki, na przykład jedzenie warzyw i owoców.