Dlaczego dziecko nie lubi przedszkola?

Co robić jeśli musimy zapisać dziecko do przedszkola, ale ono nie chce tam chodzić? Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Jeśli maluch nie ma ochoty chodzić do przedszkola, warto porozmawiać z nim na ten temat.

Częstą przyczyną niechęci w stosunku do przedszkola są niepowodzenia w relacjach z rówieśnikami. Trudno się dziwić, że maluch nie chce tam chodzić, jeśli nikt nie chce się z nim bawić. Dziecko w naturalny sposób będzie szukało przyjaciela, czyli kogoś z kim będzie mogło spędzać czas i bawić się. Jeśli nie znajdzie towarzystwa, będzie czuło się odrzucone i niespokojne. Jeśli taka jest przyczyna problemu, powinniśmy przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem i doradzić mu w jaki sposób może nawiązać relacje towarzyskie. Warto na przykład zorganizować spotkanie poza przedszkolem. Dobrą okazją do takiego spotkania jest na przykład przyjęcie urodzinowe. Być może w innym otoczeniu nawiązanie relacji z rówieśnikami stanie się łatwiejsze.

Przyczyną niechęci do przedszkola może być również znudzenie zajęciami i rutyną panującą w placówce. Niestety nie wszystkie przedszkola oferują urozmaicone, ciekawe zajęcia każdego dnia. Znudzone dziecko będzie się buntować przed chodzeniem do przedszkola, ponieważ wyczuje, że jest to stała zmiana w życiu, przed którą nie będzie mogło w żaden sposób uciec.