Dziecko przy komputerze

Komputery stały się nieodzowną częścią naszego życia, a także życia naszych dzieci. W jaki sposób uczyć dziecko rozsądnego korzystania z tego narzędzia? Ile czasu maluch może spędzać przed monitorem?

Warto pamiętać, że w przypadku dzieci, które mają mniej niż dwa lata, nie zaleca się w ogóle korzystania z komputera lub telewizora. Dziecko starsze niż dwa lata może w ten sposób spędzać maksymalnie piętnaście minut dziennie i jedynie pod opieką osoby dorosłej. Rodzice muszą bardzo dokładnie selekcjonować wszystkie treści jakie trafią do dziecka, ponieważ na tym etapie rozwoju niewłaściwe obrazy mogą okazać się bardzo szkodliwe. Dzieci powyżej trzech lat mogą spędzać więcej czasu przed komputerem. W ich przypadku warto zainwestować przede wszystkim w odpowiednie gry skierowane do najmłodszych użytkowników. Często są to gry edukacyjne, które pomogą maluchowi w rozwijaniu zainteresowania nauką oraz otaczającym je światem.

Dzieci poniżej ośmiu lat nie powinny spędzać przed komputerem więcej niż pół godziny dziennie. Jest to więc idealny czas na przykład na jedną sesję ciekawej gry edukacyjnej. W przypadku nastolatków optymalny czas wynosi w przybliżeniu 90 minut. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zostanie on przekroczony, ponieważ na tym etapie mózg dziecka nie jest już tak wrażliwy na bodźce.