Dziecko w czasie rozwodu

Rozwód to niezwykle stresujące doświadczenie dla całej rodziny. Rodzice bardzo często są uwikłani w różne konflikty między sobą, które sprawiają, że zapominają o dzieciach i o tym, że dla nich jest to również trudne doświadczenie.

Przede wszystkim warto pamiętać, że dzieci często wiedzą i rozumieją znacznie więcej niż nam się wydaje. Jeśli rodzice się kłócą, dzieci na pewno to widzą. Kiedy dochodzi do rozwodu, warto szczerze porozmawiać z dzieckiem o tej sytuacji. Nie można także dopuścić do tego, żeby rozwód miał negatywny wpływ na relacje z jednym z rodziców. Niestety kiedy dochodzi do zakończenia małżeństwa, wiele osób ma dużo żalu i pretensji do współmałżonka. W takiej sytuacji mogą niestety zdecydować się na wykorzystanie dziecka na przykład jako karty przetargowej. Nie należą do rzadkości również próby nastawienia dziecka przeciwko jednemu z rodziców. Jest to szczególnie niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że niezależnie od sytuacji dziecko kocha oboje rodziców i obojga potrzebuje. Jeśli sfrustrowani małżonkowie przeniosą negatywne emocje na dziecko, będzie się ono czuło zagubione i wystraszone.

Jeśli dziecko mocno przeżywa koniec małżeństwa rodziców, konieczne może być skorzystanie z pomocy psychologa. Wart także pamiętać, że takiej pomocy może potrzebować nie tylko dziecko, ale również rodzice, dla których jest to wyjątkowo stresujący czas.