Edukacja finansowa dziecka

Edukacja finansowa to jedna z podstaw przygotowania dziecka do dorosłego życia. Dbanie o własne finanse to bardzo ważna umiejętność, która pozwala na sprawniejsze poruszanie się we współczesnym świecie.

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko zrozumiało skomplikowany świat finansów i zdobyło podstawowe umiejętności w zakresie zarządzania pieniędzmi, powinniśmy przede wszystkim dać mu dobry przykład. Dzieci tak naprawę rzadko słuchają rodziców, dużo częściej naśladują ich zachowania. Jeśli sami nie radzimy sobie z domowym budżetem i popadamy co chwila w finansowe tarapaty, na pewno nie damy dobrego przykładu dzieciom. Dlatego edukację finansową dzieci zacznijmy od uporządkowania budżetu domowego i robienia przemyślanych wydatków.

Jakie umiejętności warto wyrobić u dziecka? Przede wszystkim warto nauczyć malucha, że powinien wydawać mniej niż dostaje. Zawsze kiedy otrzymuje od rodziców kieszonkowe, powinien rozplanować wydatki tak, aby część pieniędzy wrzucić do skarbonki. Warto także przekazać dziecku prostą prawdę, że życie na kredyt jest kiepskim pomysłem, dlatego nie powinno pożyczać pieniędzy. Jeśli marzy o jakimś zakupie, powinno postarać się go sfinansować z posiadanych oszczędności. Warto również zachęcać dziecko do prowadzenia działalności charytatywnej, czyli przeznaczenia części pieniędzy na pomoc potrzebującym.