Grządka warzywna dla dziecka

Kiedy urządzamy ogród warzywny, warto pomyśleć o zaangażowaniu w te prace również dzieci. Dzięki temu nauczą się więcej na temat ogrodnictwa. Będzie to również dodatkowy pretekst do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Dobrym pomysłem jest wydzielenie jednak grządki przeznaczonej specjalnie dla dziecka, za którą maluch będzie odpowiedzialny. Dziecko będzie mogło wybrać swoje ulubione warzywo, które na niej posieje lub posadzi, będzie odpowiedzialne za wyrywanie chwastów oraz podlewanie. Jest to na pewno doskonały trening odpowiedzialności. Oczywiście samodzielne wyhodowanie warzyw będzie również źródłem ogromnej satysfakcji dla małego ogrodnika.

Oczywiście w przypadku pracy dziecka w ogrodzie warto pamiętać o kilku kwestiach. Malucha nie należy obciążać zadaniami, które są dla niego zbyt trudne. Pod drugie warto także pamiętać o bezpieczeństwie. Niektórych narzędzi ogrodniczych dziecko może używać jedynie pod okiem dorosłych. Maluch nie powinien mieć także kontaktu z nawozami sztucznymi oraz środkami ochrony roślin, ponieważ mogą być one bardzo toksyczne. Jeśli dziecko polubi pracę w ogrodzie, własna grządka warzywna może stać się zwyczajem, który będzie kontynuowany każdego roku, stopniowo powiększając jej obszar, a także zakres obowiązków, które powierzamy maluchowi.