Ile kosztuje dziecko?

Wiadomo, że finanse to nie jedyna kwestia, którą bierzemy pod uwagę, kiedy decydujemy się na posiadanie dziecka, jednak nie można w żadnym przypadku lekceważyć tego aspektu. Dlatego należy przede wszystkim zadać sobie pytanie ile tak naprawdę kosztuje dziecko, na jakie wydatki powinni przygotować się młodzi rodzice.

Na szczęście małe dziecko nie jest wcale bardzo drogie. Oczywiście wszystko zależy od tego ile jesteśmy gotowi wydać na naszą pociechę. Nie należy także rezygnować z wysokiej jakości produktów, które kupujemy. Istnieje jednak wiele metod na zmniejszenie wydatków. Nic się na przykład nie stanie, jeśli zainwestujemy w używany wózek, jeśli jest w dobrym stanie. Przy drugim dziecku jest także łatwiej, ponieważ mamy już wiele potrzebnych rzeczy, na przykład łóżeczko lub przewijak, które możemy bez problemu wykorzystać jeszcze raz.

Oczywiście koszty utrzymania dziecka znacznie rosną w wieku szkolnym. Zakup wyprawki szkolnej to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych. Do tego należy zainwestować w ubranka, a także zabawki. Trzeba brać pod uwagę koszty zakupu leków w przypadku choroby. Nie można także zapominać o rozrywce, wyjściach do kina, a także o dodatkowych zajęciach edukacyjnych, które pozwolą dziecku na zdobywanie nowych umiejętności także poza szkołą, np. w szkole językowej.