Ile pieniędzy dawać dzieciom?

Dziecko i pieniądze to zawsze trudny temat. Chcąc wprowadzić naszego potomka w dorosłe życie musimy przygotować go do różnych wyzwań, w tym także do prowadzenia odpowiedzialnego życia finansowego. W związku z tym trzeba także zastanowić się w jaki sposób wyrobić w nim odpowiednie nawyki. Przede wszystkim czym wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Po pierwsze jeśli chcemy nauczyć dziecko czegoś o finansach, musimy upewnić się, że sami wiemy co robimy. Jeśli nieustannie mamy problemy z pieniędzmi i nie potrafimy zaplanować budżetu domowego, trudno oczekiwać, że nasze dziecko będzie podejmowało dobre decyzje. Po drugie najlepszym sposobem jest dawanie dziecku kieszonkowego. Oczywiście zaczynamy od małych sum, ale chodzi o to, żeby maluch miał do dyspozycji pieniądze, o których musi sam na bieżąco decydować. Na przykład musi określić ile wyda na przyjemności, a ile odłoży na później. Kiedy widzimy, że dziecko zaczyna podejmować mądre decyzje i jest roztropne, możemy mu powierzyć dużo większe kwoty do dyspozycji.

Kolejnym krokiem w nauce finansów może być założenie własnego konta. Konto dla dziecka możemy założyć, kiedy ukończy ono trzynaście lat. Dzięki temu otrzyma także kartę debetową, z której będzie mogło normalnie korzystać na przykład w sklepach lub bankomatach, kiedy będzie potrzebowało gotówki.