Jak bawić się z dzieckiem w podróży

Nie każde dziecko lubi jazdę samochodem i niekiedy szczególnie dłuższe wyprawy są dla niego mocną uciążliwe i drażniące. Nie oznacza to jednak, że rodzice na długi czas muszą zrezygnować z rodzinnych, wakacyjnych wyjazdów. Wystarczy, że do takiej podróży w odpowiedni sposób się przygotują, skutecznie zajmując dziecko zabawą podczas jazdy, dzięki czemu podróż nie będzie powodowała uczucia dyskomfortu, a nawet może się okazać bardzo dobrą zabawą. Rodzice nie powinni zapominać o tym, że żadna nawet najlepsza i najdroższa zabawka nie zastąpi dziecku dobrego towarzystwa – rodzica czy rodzeństwa lub innej bliskiej osoby, którą maluch obdarza sympatią i zaufaniem. Jeśli się odpowiedni do tego przygotujemy, podróż dla dziecka okazać się może niesamowicie ciekawą przygodą, którą maluch z największą przyjemnością kiedyś jeszcze powtórzy. Do wspólnej zabawy można wykorzystywać wszystko, nawet zmieniający się dynamicznie krajobraz za oknem. O pewnych podstawowych zasadach niestety rodzice, szczególnie Ci młodzi i niedoświadczeni bardzo często zapominają. Dużym błędem jest pakowanie zabawek w momencie, kiedy dziecko nas obserwuje. Najlepiej zrobić to gdy maluch nie widzi, a podczas podróży wyciągać po jednej rzeczy z torby co jakiś czas. Niemowlakom do fotelika można dopiąć specjalny pałąk z zabawkami lub po prostu zabawki w miarę możliwości doczepiać do rączki fotelika. Starszym dzieciom można do tyłu przedniego siedzenia doczepić specjalną matę, która uwagę małego turyty zajmie przynajmniej na jakiś czas. W przypadku niemowlaka konieczne w podróży będą jego ulubione grzechotki i gryzaki oraz ukochany miś przytulanka. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą również miękkich i wydających dźwięki książeczek, pacynek czy znikopisu na którym będziemy mogli maluchowi rysować. Jednak za zabawkę podczas podróży służyć może dosłownie wszystko co tylko dziecko zainteresuje, nawet zwykła z pozoru plastikowa butelka, latarka czy malutkie lustereczko. Jeśli dziecko lubi możemy mu śpiewać w czasie jazdy. Zajęcie niemowlaka w podróży jest nieco łatwiejsze niż starszych dzieci, gdyż takie maleństwo potrzebuje jeszcze dużo snu i znaczną część trasy może po prostu przespać. Zabawa z nieco starszymi dziećmi wymaga jednak nieco więcej kreatywności i fantazji. Oczywiście tak jak w przypadku niemowlaków warto mieć ze sobą ulubione zabawki i książeczki, które umilą dziecku czas. Zabawy należy dostosować do wieku dziecka. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym 1-3 świetnie sprawdzą się następujące zabawy:
– miś robiący co chwila ” akuku”
– wszystkie zabawy i rymowanki z wykorzystaniem paluszków dziecka
– śpiewanie piosenek razem z dzieckiem
– pacynkowy teatrzyk
– czytanie książeczek
– pokazywanie obrazków
– malowanie flamastrem po szybach – wystarczy wybrać te łatwi zmywalne.
W przypadku dzieci 3-6 lat powyższe zabawy nie do końca odniosą oczekiwany przez nas skutek. Najbardziej zajmujące dla takich maluchów mogą być przykładowe zabawy takie jak:
– teatrzyk
– warto zachęcać dziecko do tego, aby opowiadało co widzi za oknem
– lustro – jedna osoba pokazuje a druga naśladuje
– jaka to melodia – jedna osoba nuci a druga zgaduje
– wygniatanie różnych figur lub zwierzątek z papieru.
W przypadku szczególnie tych starszych dzieci w podróży przydatny okazać się może także przewodnik, dzięki któremu będziemy mogli opowiedzieć i pokazać na ilustracjach dziecku wszystkie miejsca w które zamierzamy się wybrać. Warto zapytać dziecko również co o tym myśli i zachęcić go do wybrania miejsca, które podoba mu się najbardziej.