Jak gotować dla niejadka?

Wiele dzieci jest dosyć wybredna przy jedzeniu. W jaki sposób przygotowywać posiłki, żeby zachęcić je do jedzenia większych porcji?

Przede wszystkim warto zacząć od określenia, czy rzeczywiście mamy problem. Fakt, że dziecko nie lubi wszystkiego i czasem kręci nosem przy jedzeniu, nie oznacza jeszcze, że coś jest nie tak. Niektórzy rodzice mają po prostu tendencję do przekarmiania dzieci. Trzeba także pamiętać, że maluch wprawdzie rośnie jak na drożdżach i jest bardzo aktywny, ale potrzebuje mniej kalorii niż dorosły. Poza tym w przypadku dzieci wskazany jest niewielki deficyt kaloryczny, dlatego z karmieniem malucha na pewno nie warto przesadzać.

Co jednak jeśli dziecko naprawdę nie chce jeść, zwłaszcza zdrowych potraw, takich jak warzywa? Można postarać się o to, żeby podawać je w atrakcyjnej, kolorowej formie, która zachęci malucha do opróżnienia talerza. Dzieci tak jak dorośli mają swoje upodobania i chcą, żeby jedzenie było atrakcyjne pod względem wyglądu oraz smaczne. Na pewno nie ma sensu zmuszanie dziecka do jedzenia konkretnych warzyw, których po prostu nie cierpi, na przykład szpinaku lub brukselek. W ten sposób tylko zniechęcimy dziecko do domowych posiłków i przekonamy malucha, że takie jedzenie jest raczej nieprzyjemnym obowiązkiem niż przyjemnością w gronie rodziny.