Jak nagradzać dziecko?

Nagrody są niezwykle ważnym elementem wychowania dziecka. Wynika to z faktu, że dzięki odpowiednim nagrodom możemy kształtować w dużym stopniu zachowanie dziecka i uczyć je właściwego postępowania.

W jaki sposób możemy nagradzać nasze dziecko? Przede wszystkim są to różnego rodzaju upominki i prezenty, czyli przedmioty. Warto jednak nie przesadzać z tego typu nagrodami i sięgać także po inne rozwiązanie. Dobrą nagrodą może być na przykład wspólne wyjście w fajne miejsce lub inne ciekawe zajęcia. Ważne aby dziecko wiedziało jakiej nagrody może spodziewać się za dobre zachowanie, a także co dokładnie ma zrobić, żeby ją dostać. W ten sposób nagroda spełni swoją rolę wychowawczą. Ważne również aby nagrody były proporcjonalne do sytuacji.

Jakich nagród nie stosować? Podstawowym błędem jaki popełnia wielu rodziców jest stosowanie jedzenia, głównie słodyczy jako nagrody. Takie zachowanie prowadzi do wyrabiania w dzieciach bardzo złych nawyków żywieniowych. Kolejnym poważnym błędem jest zupełny brak nagród, nawet w prostej formie zwykłej pochowały. Dziecko, tak jak każdy, chce być docenione, jeśli zrobi coś dobrze. Brak nagrody spowoduje, że następnym razem po prostu będzie mniej zmotywowane do zachowania się w ten sposób. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby w wychowaniu zawsze stosować nagradzanie.