Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Oszczędzanie to bardzo ważna umiejętność, która przydaje się w życiu. Dzięki odpowiedzialnemu gospodarowaniu pieniędzmi można zyskać większą kontrolę nad swoimi finansami. W jaki sposób przekazać maluchowi dobre nawyki?

Naukę warto zainwestować już od najmłodszych lat. W oszczędzaniu nie chodzi tak naprawdę o pieniądze, a o umiejętność zrezygnowania z chwilowej przyjemności na rzecz bardziej długofalowych celów. Najbardziej popularnym i bardzo skutecznym sposobem jest kupienie świnki-skarbonki. Warto jednak pamiętać, że odkładanie dla samego oszczędzania nie ma większego sensu. Dziecko może wyznaczyć sobie jakiś konkretny cel, na przykład wymarzonej zabawki. Zabawka stanie się nagrodą za skrupulatne odkładanie małych sum. Oczywiście starsze dziecko, które dostaje regularnie kieszonkowe będzie miało znacznie większe możliwości oszczędzania. W takim przypadku warto ustalić jakie wydatki dziecko będzie pokrywać z własnych pieniędzy. Może to dotyczyć na przykład wakacyjnego wyjazdu lub markowego ubrania.

W przypadku starszych dzieci istnieje również możliwość skorzystania z produktów bankowych przygotowanie specjalnie dla młodszych klientów. Takim produktem może być na przykład konto oszczędnościowe. W ten sposób dziecko będzie uczyło się nie tylko oszczędzania, ale także zdobędzie pierwsze informacje na temat sposobu działania banków, naliczania odsetek i tym podobnych zagadnień.