Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Niezależnie od tego, co zrobimy, żeby chronić nasze dziecko przed wulgaryzmami i tak prędzej czy później usłyszy ono nieodpowiednie słowa. Może się to zdarzyć w czasie oglądania telewizji lub w trakcie zabawy z rówieśnikami.

Kiedy przekleństwa padają z ust małego dziecka, na przykład przedszkolaka, celem takiego słownictwa jest przede wszystkim próba zwrócenia na siebie uwagi rodziców. Jest to wyrazem tego, że rodzice prawdopodobnie poświęcają mu za mało uwagi. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z przekleństwami u małego dziecka jest po prostu ich ignorowanie. Na pewno nie należy się denerwować. Możemy poinformować dziecko, że słowa, których używa są bardzo nielądne i nie powinien tego robić. Nie należy krzyczeć, robić awantury lub moralizować.

Czasem, kiedy dziecko używa brzydkich słów, rodzice reagują w bardzo nieodpowiedni sposób, na przykład zaczynają się śmiać ponieważ wulgarne słowa w ustach malucha po prostu brzmią śmiesznie. Niestety w ten sposób jedynie zachęcamy dziecko do używania nieodpowiedniego słownictwa. Trzeba ustalić przejrzyste zasady – przeklinanie jest złe i nie należy tego robić, niezależnie od sytuacji. Kiedy maluch używa wulgaryzmów, trzeba po prostu zwrócić mu wagę, że nie należy tego robić i nie zwracać zbyt dużej uwagi na to zachowanie i nie reagować.