Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Nieśmiałość to problem, z którym zmaga się bardzo wiele dzieci. Co zrobić, kiedy dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami? W jaki sposób można pomóc?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nieśmiałość jest czymś naturalnym. W końcu nie każdy jest duszą towarzystwa i musi łatwo nawiązywać relacje z innymi. Dzieci nieśmiałe zazwyczaj potrzebują więcej czasu, żeby poczuć się komfortowo w takich sytuacjach, dlatego często wystarczy po prostu uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Nadmiernie krytykowanie nieśmiałego dziecka jedynie pogorszy problem i sprawi, że maluch będzie czuł się jeszcze mniej pewnie. Jeśli problemy są poważne, można poprosić o poradę psychologa. Kiedy obawy z kontaktami z innymi dziećmi powodują duży lęk, przyczyna może leżeć znacznie głębiej i niekoniecznie wynika z nieśmiałości.

Na szczęście nieśmiałość to coś, z czego można z czasem wyrosnąć. Zazwyczaj większość dorosłych jest w stanie pozbyć się tego problemu po prostu przez nabieranie wprawy w relacjach z innymi, a także budowanie zdrowego poczucia własnej wartości. Dlatego nie należy za bardzo przejmować się nieśmiałością u dziecka – prawdopodobnie jest to problem, które z czasem sam się rozwiąże bez konieczności poważnych interwencji z naszej strony lub wizyt u psychologa i przeprowadzania terapii.