Jak postępować z niegrzecznym dzieckiem?

Niegrzeczne zachowanie u dziecka to bardzo duży problem, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym lub w odwiedzinach u rodziny. W jaki sposób postępować z niesfornym maluchem, aby skłonić go do lepszego zachowania?

Na pewno w takich sytuacjach należy zachowywać się w sposób stanowczy. Niektórzy rodzice niestety nie potrafią odmawiać swoim dzieciom, zwłaszcza kiedy te są jeszcze bardzo małe. W przypadku wychowywania dziecka trzeba ustalić jasne zasady i następnie się ich trzymać. Jest to konieczne do zachowania dyscypliny. Jednocześnie warto mieć realistyczne wymagania w stosunku do dziecka. Roczne dziecko na pewno nie będzie spokojnie siedziało przez dwie godziny, na przykład w pociągu lub w czasie rodzinnego obiadu. Maluch zacznie marudzić nie dlatego, że jest niegrzeczny, ale dlatego, że zaczyna się nudzić.

Niezależnie od sytuacji jako rodzice powinniśmy zachować spokój. Nawe w sytuacji konfliktowej nie powinniśmy podnosić głosu. Kiedy krzyczymy, dziecko powoli zaczyna nas ignorować. Po pewnym czasie może także uznać, że jest to jedyna forma interakcji, więc zacznie celowo prowokować spory z rodzicem. Mów spokojnym, stanowczym głosem, krótko i zwięźle tak, żeby nie było wątpliwości o co ci chodzi. Unikaj zadawania pytań lub jedynie sugerowania jakiegoś zachowania, wysyłaj jasne komunikaty.