Jak przekonać dziecko do nauki?

Nauka i szkoła do dla wielu dzieci przede wszystkim dosyć uciążliwy obowiązek, który nie sprawia im dużo radości. W jaki sposób zachęcić malucha do zainwestowania wysiłku w dostawanie dobrych ocen?

Na pewno trudno przekonać pierwszoklasistę do nauki opowiadając o tym, że w przyszłości będzie mógł pójść na wymarzone studia. To po prosty zbyt odległa perspektywa, dzieciom trudno jest sobie wyobrazić ich życie za kilka lat, a co dopiero studia. Na pewno znaczenie ma dyscyplina i wyrobienie w dziecku nawyku, na przykład systematycznego odrabiania lekcji i przygotowywania się. Dzięki temu nie narobi sobie zaległości, nauka stanie się znacznie łatwiejsza, a co za tym idzie także przyjemniejsza.

Warto także spróbować po prostu zainteresować dziecko różnymi dziedzinami i pokazać mu, że zdobywanie wiedzy może być ciekawe. Dobrym pomysłem wydaje się zainwestowanie w różnego rodzaju gry edukacyjne, które łączą naukę z zabawą. Jest to znacznie przyjemniejszy sposób na pokazanie dziecku, że świat jest fascynującym miejscem i warto poszerzać swoją wiedzę na jego temat. Nie należy także oczekiwać, że dziecko będzie miało świetne oceny ze wszystkich przedmiotów, wystarczy że wybierze sobie kilka, które będą dla niego najważniejsze i na przykład zgodne z jego zainteresowaniami lub planami na przyszłość.