Jak przetrwać w pierwsze wspólne wakacje z niemowlakiem

Pierwsze wakacje z niemowlakiem całą pewnością będą wyglądały zupełnie inaczej niż te spędzane jedynie we dwoje. Nie oznacza to jednak, że będą gorsze czy mniej udane. Wręcz przeciwnie. Pamiętać należy jednak, że będąc na urlopie z dzieckiem to ono w pewnym sensie dyktuje warunki i aby czuło się bezpieczne, a rodzice spokojni pewne rzeczy dla niego pozostać powinny niezmienne. Każdy rodzic musi po prostu zapamiętać kilka podstawowych zasad takich jak dobre zaplanowanie terminu wakacji, zabranie ze sobą ubrań na ciepłe i chłodne dni oraz oczywiście ukochanych zabawek dziecka. Na urlop z dzieckiem, szczególnie ten pierwszy najlepiej nadawały się będą ciche i spokojne miejscowości, bez nadmiaru gwaru i hałasu spowodowanego zbyt duża liczbą turystów. Warto, jadąc z maluchem na wakacje dla własnego dobra pogodzić się z tym, że wieczorne wypady na dyskotekę czy do kawiarni oraz beztroskie leniuchowanie na plaży w te wakacje nie staną się naszym udziałem. Chyba, że jedzie z nami tuzin opiekunek, co jednak zdarza się niezwykle rzadko. Niestety nie każde dziecko dobrze i bez oporów zniesie zmianę otoczenia, dlatego rodzice malucha powinni uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i wyrozumiałości.
Przez pierwsze kilka dni urlopu dziecko może popłakiwać, być rozdrażnione, mieć kłopoty z zasypianiem, a nawet gorączkować, dlatego należy się z tym liczyć udając się w podróż z maluchem. Oto kilka rad jak przeżyć urlop z niemowlakiem, aby był on udany, a jego wspomnienie nie było jakimś koszmarem.
1. Grunt to dobrze dobrany termin urlopu. Wcale nie musi być to szczyt sezonu wakacyjnego czy zimowego. Nawet lepiej sprawdzi się termin znacznie po szczytach sezonu, gdzie na wakacje i wypoczynek udaje się znacznie mniejsza grupa osób.
2. Miejsce wypoczynku powinno być spokojne. Najlepiej aby była to niewielka miejscowość, bez gwaru i nadmiaru turystów. Duże kurorty więc zdecydowanie odpadają. Jednak ani nam morzem ani w górach nie brakuje zapomnianych ale urokliwych, bardzo małych miejscowości, gdzie nawet w szczycie sezonu urlopowego nie ma wielu turystów. Niezbyt dobrym pomysłem na wypoczynek z tak małym dzieckiem są podróże po świecie, ze względu na znaczne zmiany klimatu i (w wielu przypadkach) konieczność szczepień ochronnych, na które niemowlak jest jeszcze zbyt mały.
3. Im krótsza podróż tym lepiej. Najlepiej dla obu storn byłoby znaleźć taką miejscowość na wypoczynek, która nie jest położona w zbyt dużej odległości od rodzinnego miasta. Warto aby rodzice zapamiętali i wzięli sobie do serca, że niemowlę nie powinno spędzać w samochodowym foteliku, choćby nie wiem jak wygodnym i mocno reklamowanym więcej niż dwie godziny dziennie – pozycja półleżąca może bowiem nadmiernie obciążać delikatny kręgosłup.
4. Niezależnie od środka transportu z każdym dzieckiem, nawet niemowlakiem w podróż najlepiej jest wyruszać rano. Im wcześniej tym lepiej. Ruch jest wówczas zdecydowanie mniejszy, lepiej i lżej się jedzie, gdyż o tej porze nie panują jeszcze zbyt wysokie temperatury.
5. Warto zwracać baczną uwagę, dla dobra zdrowia dziecka na to, aby nie było ono nadmiernie przegrzewane. I w drugą stronę, nadmiar klimatyzacji dla dziecka również może być uciążliwy, a nawet niebezpieczny. Najbezpieczniej dla malucha byłoby, gdyby temperatura w aucie nie była niższa od tej na dworze o więcej niż pięć stopni.
6. Nawet jeśli wszystkie prognozy i znaki na niebie i na ziemi mówią nam że czeka nas niesamowicie upalny urlop i tak należy zabrać ze sobą kilka cieplejszych ubranek dla dziecka.