Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Relacje między rodzicami i nastolatkami są często bardzo napięte. Na szczęście nie jest to wcale konieczne. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób nawiązać dobry kontakt z dzieckiem w tym trudnym wieku.

Przede wszystkim warto sobie przypomnieć, jak wyglądało nasze życie, kiedy sami mieliśmy naście lat. Prawdopodobnie pragnęliśmy przede wszystkim niezależności. Marzyliśmy o tym, żeby w końcu wyrwać się spod opieki rodziców, uciec od nudnych obowiązków i żyć własnym życiem. Oczywiście było to bardzo nierozsądne i nasi rodzicie zapewne powstrzymali nas od podejmowania takich głupich decyzji. No właśnie… Teraz nasza kolej, żeby odegrać taką rolę w stosunku do naszych dzieci. Nie oznacza to jednak, że musimy być w nieustannym konflikcie i cały czas się kłócić. Przede wszystkim trzeba ustalić jasne zasady, których dziecko będzie musiało przestrzegać, w przeciwnym wypadku poniesie określone konsekwencje. Zasady mogą dotyczyć na przykład godziny powrotu do domu, sprzątania pokoju, a także ocen osiąganych w szkole.

Trzeba też pamiętać, że naście lat to trudny czas w życiu, kiedy młoda osoba jest pod wpływem działania wielu hormonów związanych z okresem dojrzewania. Zmaga się także z różnymi problemami, które nam mogą wydawać się bardzo ważne, ale dla nastolatka są istotne, ponieważ wiążą się z akceptacją ze strony rówieśników.