Jak rozmawiać z nastoletnim dzieckiem?

Niestety problemy z nastolatkami to bardzo częsta sytuacja. Młodzi ludzie przede wszystkim dążą do niezależności, jednocześnie jednak brakuje im wiedzy oraz doświadczenia, żeby samodzielnie decydować o swoim życiu. Rolą rodzica w takiej sytuacji jest pomoc we wskazaniu odpowiedniego postępowania. Rodzić musi także wyznaczać jasne granice i decydować o tym, które zachowania są absolutnie niedozwolone. W jaki sposób rozmawiać z nastoletnim dzieckiem, które zaczyna się buntować?

Jak już zostało wspomniane bardzo ważna jest stanowczość. Trzeba mówić jasno i wyraźnie, jakie zachowania, czy słowa nie będą po prostu akceptowane w domu. Następnie należy również egzekwować te zasady. Jeśli dziecko ich nie przestrzega konieczna będzie kara. Z drugiej strony jednak nie można stać się tyranem i wykorzystywać sytuacji dla własnej satysfakcji z możliwości decydowania o czyimś życiu i stwarzania ograniczeń. Warto pamiętać, że nastolatek to już osoba, która ma własne zdanie na różny temat, własne plany, marzenia oraz oczekiwania i powinniśmy to szanować.

Oczywiście zawsze najważniejszą zasadą przy wychowywaniu dzieci jest dawanie dobrego przykładu własnym zachowaniem. Jeśli nie chcemy, żeby dziecko przeklinało powinniśmy bez wątpienia zwrócić uwagę na własny język. Jeśli chcemy, żeby odpowiedzialnie dysponowało pieniędzy, powinniśmy także spojrzeć na nasze własne wydatki.