Jak samodzielnie wykonać przewijak dla dziecka

Być może ceny przewijaków na polskim rynku nie są zawrotne i bez problemów każdy, nawet o dość przeciętnym budżecie na taki wydatek spokojnie może sobie pozwolić, jednak ten wykonany samodzielnie stanowi wyjątkowy prezent nie tylko dla naszego dziecka, ale również z okazji narodzin potomka kogoś nam bardzo bliskiego. Świetnym rozwiązaniem będzie konstrukcja przewijaka zamykanego, dzięki czemu uda się zaoszczędzić wiele miejsca, co okaże się zbawienne szczególnie w niewielkiej przestrzeni dziecięcego pokoiku.
Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego przewijaka jest odpowiednie docięcie klejonych płyt. Najlepiej zacząć od podstawy, czyli półki na której będzie można kłaść podczas przewijania malucha. Dodatkowo przyda się również półka, która zostanie przytwierdzona do ściany, co tylko wzmocni nasza konstrukcję. Dla ułatwienia na każdej z półek ołówkiem oznaczyć można wszystkie te miejsca ( najlepiej aby było ich 8, umiejscowionych na zewnętrznych krawędziach) gdzie wbite zostaną drewniane kołki. Dla nadania ładnego i miłego dla oka wyglądu przewijaka warto za pomocą odpowiednich narzędzi nieco zaokrąglić wszystkie ostre rogi poszczególnych desek.
Dużym ułatwieniem przy docinaniu wszystkich elementów tworzących naszą konstrukcję może być wyrzynarka akumulatorowa. Jeśli nie posiadamy takiego narzędzia, warto popytać wśród znajomych czy rodziny, być może ktoś byłby nam w stanie na czas prowadzenia prac ją użyczyć. Jeśli mamy wykonaną już podstawę przewijaka, kolejnym krokiem jest docięcie i zamocowanie w odpowiednich miejscach. Najlepiej przy łączeniu ze sobą wszystkich części zastosować drewniane kołki oraz odpowiednio mocny klej, przeznaczony specjalnie do drewna.
Kolejnym krokiem jest przykręcenie ramy przewijaka do jego tylej ściany. Wszystko po to aby konstrukcja była możliwie jak najbardziej stabilna, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas przebywania na nim. Jeśli nie chcemy malować naszego wytwory farbą, wystarczy że go w odpowiedni sposób polakierujemy. To konieczne, aby drewno na dłużej zachowało swój piękny wygląd i nie zrobiło się zaraz czarne, co nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Oczywiście możemy również zgodnie ze swoją fantazją odpowiednio go pomalować, jak tylko nam się podoba. Należy jednak pamiętać, że do malowania należy używać jedynie farb wysokiej jakości, specjalnie atestowanych, które mają potwierdzone nieszkodliwe działanie na dziecięcy organizm. Poszukując odpowiedniej do malowania farby należy szukać na opakowaniu oznaczenia normy EN 71-3. Jeśli taką znajdziemy, farba ta jest godna polecenia i co najważniejsze bezpieczna dla małego dziecka. Należy również pamiętać, aby przewijak pomalowany został odpowiednio wcześniej, zanim dziecko zacznie go użytkować.
Dla zaoszczędzenia możliwie jak największej ilości miejsca do przewijaka zamontować należy odpowiedni system umożliwiający jego szybkie składanie.
Sposób montażu takiego systemu jest bardzo szybki i naprawdę prosty, a przy tym niesamowicie praktyczny. Wystarczy przykręcić zawias taśmowy do bazy i tylnej półki, przy wykorzystaniu do tego celu krótkich śrub przeznaczonych do drewnianych konstrukcji. Po przykręceniu mechanizmu, na samym szczycie przewijaka umieścić należy dwa haczyki do jego stabilnego i szybkiego zamykania. Dodatkowo takie haczyki idealnie nadadzą się do przyczepiania zabawek w czasie, gdy przewijak jest rozłożony, a my potrzebujemy na chwilę czymś zająć uwagę dziecka. Wykonanie takiego przewijaka zajmuje co prawda kilka godzin ( szczególnie tym mniej wprawionym). Jednak satysfakcja po jego wykonaniu jest bezcenna.