Jak skłonić dziecko do aktywności fizycznej?

Ruch to zdrowie – wie o tym chyba każdy. Niestety czasy, kiedy dzieci spędzały cały dzień, bawiąc się na podwórku, dawno minęły. Zamiast tego w coraz młodszym wieku tkwią bez ruchu zapatrzone w monitory i ekrany.

W jaki sposób przekonać dziecko do aktywności fizycznej? Odpowiedź jest bardzo prosta – dają mu dobry przykład. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólne aktywne spędzanie czasu. Dzięki temu poprawimy własną kondycję, a jednocześnie zachęcimy dziecko do tego, żeby nas naśladowało. Świetnym pomysłem jest na przykład rodzinny spacer, ponieważ jest to wyjście, w którym mogą uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny od dziadków po niemowlęta. Jeśli sami spędzamy całe popołudnia na oglądaniu telewizji lub przeglądaniu Facebooka, nie powinniśmy oczekiwać, że nasze dzieci będą postępować inaczej.

Z dziećmi warto także uprawiać różne sporty. Świetnym pomysłem jest jazda na rowerach. Dla młodszych dzieci dostępne są specjalne foteliki montowane na siodełku, starsze mogą jechać pod okiem rodziców. Zimą oczywiście świetnym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest jazda na sankach, która nie wymaga zbyt wielu umiejętności, ani inwestycji w drogi sprzęt, a może dostarczyć mnóstwa dobrej zabawy. Warto znaleźć taką formę aktywności, która będzie przede wszystkim sprawiała dzieciom przyjemność. Dzięki temu nie trzeba będzie siłą odciągać ich od monitorów.