Jak wprowadzić dyscyplinę w życiu dziecka?

Dyscyplinowanie małego dziecka nie jest łatwe. Wiele osób ma z tym poważne problemy, nie wiedzą na przykład jak się zachować w sytuacjach, kiedy maluch po prostu nie rozumie, co się do niego mówi.

Większość rodziców dzieli się na tych, którzy przesadzają z dyscypliną lub za bardzo pobłażają dzieciom. Oczywiście oba rozwiązania są bardzo niekorzystne. Przede wszystkim warto doceniać pozytywne zachowania. Nie należy wpadać w nawyk nieustannego karcenia i dostrzegania wyłącznie złych rzeczy. Kiedy dziecko zrobi coś tak jak trzeba, należy je za to pochwalić. Warto też pamiętaj, że możesz dużo zrobić, żeby zapobiec różnym sytuacjom. Twoim zadaniem jest na przykład usunięcie wszystkich niebezpiecznych przedmiotów z otoczenia dziecka. Przypominaj cały czas o obowiązujących zasadach i o tym jakie konsekwencje grożą w przypadku ich złamania, tak aby sytuacja zawsze była jasna, a dziecko rozumiało co się dzieje i za co jest karane.

Najważniejszym zadaniem rodziców jest ustalenie granic, których dziecko nie powinno przekraczać. Należy jasno ustalić, jakie zachowania są akceptowane, a jakie nie. Dyscyplinę należy zacząć wprowadzać jak najwcześniej. Dzieci są mądrzejsze niż nam się wydaje. Nawet dwuletnie maluchy doskonale wyczuwają na co mogą sobie pozwolić w towarzystwie dorosłych i tak będą się zachowywać.