Jak wspomóc adaptację dziecka w żłobku

Pójście do żłobka jest ważnym i przełomowym momentem w życiu nie tylko dla rodziców malucha, ale przede wszystkim dla niego samego. Bodący do tej pory jedynie z rodzicami ( zapewne w większości wypadków głównie z mamą) maluch będzie teraz znaczną część dnia spędzał w obcym dla niego środowisku. Jak zawsze jedno dziecko na taką zmianę zareaguje bardzo pozytywnie, inne natomiast będzie ciągle płakało i każde pozostawienie go w żłobku dla każdej ze stron ( i dziecka i rodzica) będzie przykrym zdarzeniem. Wybór dobrej placówki to jeden z elementów sukcesu w adaptacji malucha w nowym miejscu. Jednak podejmując pewne kroki rodzice również mogą pomóc swojemu dziecku bezboleśnie przyzwyczaić się do zupełnie dla nich nowej sytuacji. Oto kilka prostych kroków do oswojenia dziecka z nową, dość stresującą dla niego sytuacją.
1. Zapoznanie. Zanim dziecko zacznie uczęszczać do wybranej przez nas placówki, warto aby miało trochę czasu na zapoznanie się z nią. Najlepiej w towarzystwie osób, przy których czuje się najbezpieczniej – mamy albo taty. Bardzo często w wielu żłobkach jest możliwość tak zwanych dni zapoznawczych, podczas których dziecko może bezstresowo zapoznać się z nowym miejscem. Najlepiej dokładnie wytłumaczyć malcowi, gdzie idzie, mówiąc o tym z radością.
2. Obecność rodzica. Warto w miarę możliwości podczas kilku wizyt z malcem być w placówce, nawet niekoniecznie się z nim bawiąc. Wystarczy obecność gdzieś blisko dziecka, które będzie spokojniejsze i poczuje się bezpieczniej, dzięki czemu łatwiej mu będzie zapoznać się szczegółowo z nowym miejscem.
3. Stopniowanie. Jeśli mamy taką możliwość warto stopniowo, krok po kroku wydłużać czas pobytu dziecka w placówce.
4. Ulubiona zabawka. Miś czy inna ulubiona zabawka przy sobie dodadzą maluchowi pewności siebie, poczuje się w nowym miejscu znacznie pewniej, gdyż będzie miał blisko siebie coś, co zna doskonale.
5. Informowanie dziecka o powrocie do domu. Nawet jeśli tak małe dziecko, które nie ma jeszcze poczucia upływającego czasu lubi być informowane Dzięki temu będzie miało poczucie bezpieczeństwa i łatwiej będzie mu wytrwać. o tym, o której rodzic po niego wróci. Należy jednak unikać mówienia, że mama i tata przyjdzie po pracy. Najbardziej zrozumiałe dla dziecka będzie stwierdzenie, że do domu zostanie zabrane np. po podwieczorku lub zabawie.
6. Pozytywne wrażenia. Dla dziecka bardzo ważne jest, aby rodzice pozytywnie i z radością wypowiadali się na temat placówki do której maluch ma uczęszczać. Nawet jeśli pewne rzeczy w niej im się nie podobają, pod żadnym pozorem dziecko nie powinno o tym wiedzieć.
7. Pewność. Dziecko bardzo łatwo podłapuje zwątpienie rodzica, dlatego mając wątpliwości przed każdym odprowadzeniem malucha do żłobka, może być to dla niego zauważalne i zaburzać jego poczucie bezpieczeństwa. Dziecko w nowych dla siebie sytuacjach zawsze szuka odpowiedniej reakcji w twarzy rodzica. dlatego jeśli natrafi na pewność siebie, łatwiej będzie mu przejść bezboleśnie przez nową dla niego sytuację.
8. Czasem ważna jest pomoc. Jeśli dla dziecka najboleśniejsze są rozstania z osoba, z którą do tej poru pory przebywało najczęściej należy zastanowić się na tym, czy może odprowadzać do placówki dziecka nie może tata, ciocia, babcia czy ktokolwiek inny zaufany, zamiast mamy z którą maluch nie może się rozstać ( tak samo jaja mama z nim, wbrew pozorom rodzice również nie najlepiej znoszą rozstania z dziećmi, szczególnie bardzo emocjonalnie związane z dzieckiem mamy). Często dziecko nie tyle boi się placówki, co rozstania. Dlatego nie należy ich zbytnio przeciągać.