Jak wybrać dobrą nianię?

Niania to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pogodzić intensywną pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Na pewno jednak należy się postarać o to, żeby wybrać odpowiednią osobę, która będzie przede wszystkim odpowiedzialna.

Wśród niań dominują dwa typy osób – studentki oraz emerytki. Obie próbują przede wszystkim dorobić opiekując się dziećmi. Młoda studentka ma na pewno dużo energii, więc będzie w stanie urządzać wiele fajnych zabaw z dziećmi, na przykład jeśli jest studentką pedagogiki wczesnoszkolnej lub pokrewnego kierunku. Z drugiej strony panie na emeryturze są zazwyczaj bardziej dyspozycyjny, nie mają egzaminów, ani prac do zaliczenia na studiach. W zasadzie nie ma znaczenie, na które z tych dwóch rozwiązań jednak się zdecydujemy. Wybrana osoba powinna przede wszystkim charakteryzować się poważnym podejściem do wykonywanych obowiązków oraz musi wiedzieć w jaki sposób zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Często dobrą nianię możemy znaleźć z polecenia. Jest to dobry sposób, ponieważ wiemy na kogo trafiliśmy i czego spodziewać się po takiej osobie. Jednocześnie warto także rozejrzeć się po różnych stronach internetowych, na przykład żeby zorientować się w kwestii wymagań finansowych naszej przyszłej niani, czyli powinniśmy jej zapłacić za godzinę pracy, np. również w weekend.