Jak wykończyć pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka powinien być funkcjonalny, ale także bezpieczny i po prostu przyjemny. W jaki sposób wykończyć to pomieszczenie? Jakich materiałów użyć?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest malowanie ścian farbą. Warto pamiętać, że ściany w pokoju dziecka będą szczególnie narażone na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie farb, umożliwiających mycie pomalowanej powierzchni. Innym rozwiązaniem jest tapeta, na przykład w ładne i przyjemne wzory. Trzeba jednak pamiętać, że tapety nie są zbyt odporne na próby młodych artystów, którzy będą próbowali pokryć ściany swoimi działami przy pomocy kredek i flamastrów.

Warto także zastanowić się nad wykończeniem podłogi do pokoju dziecka. Taka podłoga musi być ciepła i przyjemna, jednocześnie dosyć trwała. Obecnie nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem są panele. Nie wyróżniają się one szczególnie dużą trwałością, zwłaszcza w kontakcie z wodą. Alternatywą jest po prostu pokrycie podłogi wykładziną, jednak trzeba pamiętać, że wykładzina również będzie ulegać łatwo zaplamieniu, na przykład farbami. Dobrym, chociaż nie najtańszym rozwiązaniem będzie bez wątpienia podłoga zrobiona z drewna. Drewno w przypadku uszkodzenia można odnowić, czyli poddać je renowacji, np. zlecić cyklinowanie i jeszcze raz pokryć podłogę lakierem.