Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Czytanie to bardzo dobry nawyk. Pomaga w wyrobieniu umiejętności językowych, jednocześnie rozwija wyobraźnię i poszerza horyzonty. W jaki sposób przekonać dziecko, że czytanie to fajny sposób na spędzenie wolnego czasu?

Oczywiście nie ma tutaj drogi na skróty. Niestety przyzwyczajenie jakim jest codzienne czytanie wynosi się przede wszystkim z domu. Jeśli dziecko nigdy nie widzi rodziców z książką samo również prawdopodobnie po nią nie sięgnie. Najlepszym sposobem na wyrobienie w dziecku tego przyzwyczajenia jest po prostu czytanie mu codziennie. Oczywiście wymaga to czasu, a my żyjemy w świecie, gdzie wszyscy są ciągle zapracowani. Jednocześnie warto pamiętać, że ucząc dziecko systematycznego czytania wyświadczamy mu ogromną przysługę, często większą niż zapisując je na niezliczone zajęcia pozaszkolne.

Na pewno warto wybierać książki, które mogą zainteresować dziecko. Maluch na pewno doceni lektury przygodowe skierowane dla dzieci w jego wieku. Nie ma też nic złego w kupowaniu dziecku popularnych, modnych książek, które czytają jego rówieśnicy. Trzeba oczywiście upewnić się, że nie zawierają one nieodpowiednich treści, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Oznacza to, że zanim podarujemy dziecku nową lekturę, powinniśmy przeczytać ją sami, żeby przekonać się czy jest odpowiednia.