Jak zachęcić dziecko do ruchu?

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia. Niestety coraz rzadziej można zobaczyć dzieci bawiące się na świeżym powietrzu. Większym zainteresowaniem cieszą się gry komputerowe i oglądanie telewizji. W jaki sposób przekonać dziecko do zajęć sportowych, które poprawią jego kondycję i zdrowie?

Nie da się ukryć, że dzieci tak naprawdę rzadko słuchają tego, co mówią ich rodzice. Dużo częściej po prostu naśladują zachowanie starszych. Jeśli rodzice po pracy siadają przed telewizorem i w ten sposób spędzają weekendy oraz wieczory, trudno oczekiwać od dzieci innego zachowania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zmobilizowanie całej rodziny do aktywnego spędzania czasu, najlepiej na świeżym powietrzu. Warto także pamiętać, że dziecko, które do tej pory nie było zbyt aktywne, będzie miało spore problemy z uprawianiem sportu. Dlatego nie można od razu wymagać zbyt wiele od dziecka, na pewno nie zostanie gwiazdą sportu w ciągu kilku tygodni. Mało aktywne osoby zazwyczaj nie lubią sportu, ponieważ mają kiepską kondycję i przebiegnięcie nawet kilku metrów jest dla nich bardzo dużym wyzwaniem.

Można także zapisać dziecko na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Najlepiej jeśli będą one dopasowane do potrzeb tego dziecka, a także do jego sprawności fizycznej oraz zainteresowań. Nie każdy chłopie musi lubić grać w piłkę nożną, być może bardziej zainteresuje go pływanie lub inny sport.