Jak zachowuje się dziecko w brzuchu mamy

Jeszcze kilka lat temu nie poświęcano zbytnio czasu na badania zachowań dzieci w okresie prenatalnym. A szkoda, bo jak się okazało jest niezwykłe doświadczenie nie tylko dla rodziców, ale również ciekawych zachowań nienarodzonego malca lekarzy specjalistów, pogłębiających w ten sposób swoją wiedzę. Rozpoznawanie zachowań i nawyków w łonie znacznie ułatwia nowoczesna technologia prenatalna, która ciągle się rozwija i rodzicom oczekującym narodzi prezentuje swoje coraz większe możliwości. Jak pokazano, dziecko w brzuchu kręci się, bawi się pępowiną, ssie palce, słucha bicia serca mamy. Tylko czeka na wszystkie sygnały docierające do niego z poza brzucha rodzicielki. Każdego znaku jest ciekawe i reaguje na nie w sobie znany sposób. Wbrew pozorom w brzuchu mamy, gdzie znajduje się maluch aż do momentu przyjścia na świat wcale nie panuje cisza. Ulubionym dźwiękiem każdego, jeszcze nienarodzonego dziecka jest dźwięk bicia serca jego mamy. Brak ciszy jest świetną wiadomością, gdyż dzięki temu rozwija się i stymuluje do działania jakże potrzebny każdemu człowiekowi zmysł słuchu. Słyszeć maleństwo zaczyna mniej więcej w połowie ciąży – około 20 tygodnia. Poza sercem maluch świetnie słyszy także szum krwi, oddech, a także niemal wszystkie odgłosy ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe. To niezwykłe, ale dziecko już od połowy ciąży doskonale rozpoznaje głos swojej mamy i nie ma problemy z odróżnieniem go od wszystkich innych jakie do niego docierają. Uwielbia, gdy ton głosu rodzicielki jest ciepły, spokojny. Fikanie i kopnięcia to wyraz radości na dźwięk głosu mamy. Dlatego, jak radzą specjaliści pod koniec drugiego try, estru ciąży warto mówić do dziecka jak najwięcej. Po narodzinach, to własnie głos matki jest tym, co dziecko zapamiętuje najlepiej z okresu życia płodowego. Jakiś czas temu specjaliści obalili mit o istnieniu tak zwanego efektu Mozarta, mówiącego o tym, że jeśli ciężarna kobieta w ciąży słucha muzyki poważnej dziecko po narodzinach będzie jej wielbicielem. To bzdura, jeśli kobieta nie lubi muzyki klasycznej nie powinna na siłę zmuszać się do jej wysłuchiwania. Warto, aby słuchała tej muzyki, która sprawia jej przyjemność. Dla dziecka najlepiej aby były to rytmy w miarę spokojne i stonowane – takie właśnie lubi najbardziej. Jednak niezależnie od rodzaju muzyki, maluch najlepiej zareaguje na zrelaksowaną i wyluzowaną mamę. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że można bawić się nawet jeszcze nie narodzonym dzieckiem. Jest kilka sprawdzonych zabaw na które dziecko zareaguje żywiołowo. Oto one.
1. Stuk puk. Kiedy dziecko kopnie należy odpowiedzieć mu delikatnym stuknięciem w brzuch. Za [pierwszym razem co prawda, dzieciątko może być tym nieco zaskoczone i nie zareagować, jednak szybko się przyzwyczai i na każde stuknięcie mamy będzie odpowiadało z wielką radością.
2. Rozmowa i bajki. Czytać dziecku można nawet, gdy nie ma go jeszcze na świecie. Czytając nastrojowe bajki, dzięki stonowanym dźwiękom głosu mama uspokaja malucha a nawet pomaga mu słodko usnąć.
3. Śmiech. Radość i chichot mamy pobudzi krążenie krwi i dotlenia. Kiedy śmieje się mama śmieje się również dziecko. To zauważyć można podczas badania na dobrej jakości, nowoczesnym badaniu USG.
Są również sytuacje, w których kobieta świadomie lub nie drażni i męczy swoje nienarodzone dziecko. Należy do nich:
– palenie papierosów
– alkohol powodujący często nieodwracalne wady rozwojowe
nadmierny stres, który dziecko odczuwa silniej niż jego matka, dostając przy tym mniej tlenu niż powinno.

 

Jak opiekować się maluchem jeszcze na etapie ciąży

 

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że swoim dzieckiem opiekować się i pielęgnować je z najwyższą dbałością może jeszcze na etapie ciąży. To bardzo szczególny moment, kształtujący pewne zachowania i predyspozycje dziecka. Opieka nad nienarodzonym maleństwem jest bardzo prosta i przyjemna dla każdej mamy oczekującej na na narodziny swojego największego skarbu. Oto najlepsze sposoby dbania o malucha w okresie prenatalnym, miłe i przyjemne dla obu stron.
1. Spacery i ćwiczenia. Ruch poprawia humor zarówno mamie jak i jej jeszcze nie narodzonemu dziecku. Dlatego jeśli nie ma ku temu istotnych medycznych przeciwwskazań, kobieta będąca przy nadziei powinna jak najwięcej się ruszać, szczególnie na świeżym powietrzu. Uwaga. Okres ciąży wymaga zaniechania gwałtownych podskoków. Reszta ćwiczeń, nie powodująca ”wstrząsów” jest dozwolona, a nawet wskazana.
2. Czekolada. Według niektórych specjalistów, jedzony codziennie niewielki kawałeczek czekolady poprawia samopoczucie nie tylko mamie, ale i jej jeszcze nie narodzonemu maluchowi.
3. Dużo roślin. Rośliny skutecznie pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego im ich więcej w otoczeniu ciężarnej tym lepiej. Skutecznie oczyszczają także powietrze z trujących substancji wydzielanych przez meble, środki czystości, tapicerkę,
4. Płacz. Dzięki niemu kobieta wyzbywa się nagromadzonego stresu, uspokajając tym samym dziecko.
5. Sen. Kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać. Drzemka w ciągu dnia, jeśli tylko mama ma na to ochotę jest jak najbardziej wskazana.
6. Joga. Nic lepiej nie przygotuje kobiecego ciała do trudów porodu jak ćwiczenia jogi.
7. Omlet ze szpinakiem. Kobiety w ciąży powinny spożywać dużo jaj, gdyż są one bogate w cholinę, która bardzo dobrze oddziałuje na rozwój dziecka, gdyż wspomaga rozwój jego układu nerwowego. Szpinak natomiast zawiera witaminy A i C, a także magnez, wapno, potas i kwas foliowy, czyli dobroczynną dla mamy i dziecka bombę witaminową.
8. Ryby. Dużo ryb. To podstawa menu kobiety w ciąży. Mają prawie tyle samo białka co mięso, zawierają witaminę A i D oraz bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe, dobrze oddziałujące i na mamę i na jej maleństwo. Dietetycy ciężarnym zalecają spożywanie ryb, najlepiej morskich przynajmniej dwa razy w tygodniu.
9. Kwiaty. Aromaterapia w ciąży nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jednak można sprawić sobie jej namiastkę poprzez regularne kupowanie do domu świeżych, pięknie, ale delikatnie pachnących kwiatów.
10. Przytulanie, kobietom ciężarnym poprawia nastrój i łagodzi smutki. A spokojna mama, to spokojne i szczęśliwe, a przede wszystkim spokojne maleństwo. Naukowcy dowiedli, że nawet krótki, 20-sekundowy uścisk wystarczy, by organizm zaczął produkować hormony szczęścia
11. Rozmowa z dzieckiem. Już po 20 tygodniu dziecko doskonale słyszy i rozpoznaje głos mamy. Poza biciem jej serca to właśnie głos jest jednym z ulubionych dźwięków dziecka w okresie prenatalnym, dlatego należy z nim dużo rozmawiać oraz czytać. Spokojnym i stonowanym głosem.
12. Dużo śmiechu. Na badaniach USG bardzo często można zauważyć, że kiedy śmieje się mama, uśmiecha się również jej dziecko. Ponadto śmiech poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem.
13. Ulubiona muzyka. Słuchając jej mama czuje się zrelaksowana poprawiając tym samym nastrój swojego dziecka.
14. Banan, mleko i brązowy cukier to świetny koktajl odżywczy, który polubi każde nienarodzone maleństwo.
15. Tata. Szczególnie w ostatnim miesiącu ważne dla dziecka jest, aby poznawało i zapamiętało głos taty.