Jak zainteresować dzieci sztuką?

Nie da się ukryć, że zajęcia dotyczące sztuki prowadzone w szkołach publicznych są dosyć ubogie i zaczynają się dopiero w starszych klasach. Co zrobić, żeby we własnym zakresie zainteresować dzieci taką tematyką? Oczywiście trzeba pamiętać, że dzieci wynoszą bardzo dużo z domu i często biorą przykład ze swoich rodziców. Jeśli sami nie mamy tego typu zainteresowań, nie ma sensu oczekiwań, że wyrobimy je u naszych dzieci. Maluch powinien obcować ze sztuką już od najmłodszych lat, wtedy będzie postrzegał to jako coś naturalnego.

Ponieważ edukacja w tym zakresie oferowana przez szkoły publiczne nie jest zbyt imponująca, warto zainwestować w różne zajęcia pozaszkolne, na przykład teatralne. Nie ma sensu narzucanie czegoś dziecku – niech wybierze takie zajęcia lub warsztaty, które są zgodne z jego zainteresowaniami. Można także spróbować wywrzeć presję na szkołę, żeby zorganizowała różne kółka zainteresowań, a także wyjścia na lekcje muzealne i tego typu zajęcia.

We własnym zakresie możemy również zabierać dziecko do muzeum i teatru. Ważne, aby wystawy czy sztuki nie były zbyt skomplikowane dla dziecka, które po prostu nie zrozumie co się dzieje i zacznie się nudzić. W ten sposób jedynie zniechęcimy malucha do takich doświadczeń w przyszłości i do sztuki w ogóle, co będzie dużą stratą.