Jak zainteresować malucha szachami?

Szachy to jedna z najstarszych gier znanych człowiekowi. Chociaż tak naprawdę opiera się na dosyć prostych zasadach, wymaga dużej inteligencji, wyobraźni oraz umiejętności myślenia strategicznego. Bez wątpienia warto przekonać dziecko, żeby zainteresowało się tego typu grą.

W jaki sposób przekonać malucha, że szachy wcale nie są nudne, ani bardzo skomplikowane do opanowania? Dobrym pomysłem może być zaczęcie do warcabów. Warcaby są o wiele mniej skomplikowane, gra toczy się szybciej i dziecko w kilka chwil opanuje jej zasady. W pewnym momencie można jednak spodziewać się, że warcaby po prostu się znudzą. W takiej sytuacji warto jest więc zainteresować malucha szachami. Najlepszym partnerem do gry dla dziecka będzie rodzic, który siłą rzeczy posiada trochę większe umiejętności, ale jednocześnie zazwyczaj nie jest mistrzem szachowym. Dziecko można także zapisać na różne zajęcia, a jeśli zainteresuje się grą, również na obozy szachowe.

Szachy uczą myślenia, a także dyscypliny, ponieważ tylko systematyczny trening pozwala na podniesienie umiejętności i na wygrywanie partii. Jest to więc doskonały sposób na zachęcenie dziecka to wytężonych intelektualnych wysiłków. Ważne też aby nie przemęczać dziecka, które na początku może dosyć szybko się nudzić i czuć się przemęczone wymagającą grą.