Kiedy kupić dziecku komputer?

Posiadanie komputera to dzisiaj konieczność. Kiedy jednak kupić naszemu dziecku jego własny komputer? W jakim wieku powinien być maluch, żeby korzystać z takiego sprzętu?

Warto zacząć od tego, że dzieci w wieku przedszkolnym w zasadzie nie mają potrzeby korzystania z komputera i w takiej sytuacji jest on przede wszystkim narzędziem rozrywki. Duży błąd popełniają rodzice, którzy traktują tablet, laptop lub smartfon jako opiekunkę dla dzieci, która przykuje uwagę dziecka, kiedy oni chcą odpocząć lub zająć się czymś innym. Niestety spędzanie godzin przed ekranem jest bardzo niekorzystne dla dziecka i dla jego rozwoju. W tym zakresie nie ma łatwych rozwiązań Podobnie jak z telewizją, pozostawienie dziecka sam na sam z ruchomymi obrazkami na pewno nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Inaczej ma się sprawa w przypadku dziecka w wieku szkolnym. W takiej sytuacji dziecko będzie mogło wykorzystać komputer do nauki. W takim przypadku jednak należy przede wszystkim wyjaśnić kwestie dotyczące bezpieczeństwa, także w przypadku korzystania z Internetu. Istnieje wiele różnych narzędzi, które rodzice mogą wykorzystać w celu zapewnienia lepszej ochrony swoim dzieciom, które korzystają z Internetu. Warto o tym wiedzieć i stosować je w praktyce. Nie da się ukryć jednak, że nie możemy chronić dziecka za wszelką cenę, prędzej czy później musi się ono nauczyć korzystania z takich urządzeń jak komputer.