Kiedy trzeba odwiedzić okulistę?

Problemy ze wzrokiem wymagają interwencji okulisty i zamówienia dla dziecka odpowiednich okularów korekcyjnych. Czym wcześniej się zorientujemy, że dziecko potrzebuje okularów, tym wcześniej będziemy mogli mu pomóc.

Jak rozpoznać, że maluch może potrzebować korekcji wzroku? Wystarczy po prostu obserwować dziecko. Na przykład krótkowidze mają charakterystyczną tendencję do mrużenia oczu, kiedy chcą coś lepiej zobaczyć. Wzrok dziecka można również w bardzo prosty sposób przetestować w domowych warunkach, prosząc, żeby przeczytało coś z książeczki, która będziemy powoli odsuwać. Trochę trudniejsze jest rozpoznanie takiego problemu u dziecka w wieku przedszkolnym, jednak również u maluchów da się zauważyć, że nie we wszystkich sytuacjach widzą wyraźnie. Warto pamiętać, że zawsze w takich przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty. Sami na pewno nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić tego jaką wadę wzroku ma dziecko. Badanie przeprowadzone przez lekarza pozwoli również na wykluczenie różnych innych problemów zdrowotnych.

Jak przekonać dziecko, że powinno nosić okulary? Często nie jest to trudne. Jeśli maluch ma dosyć dużą wadę wzroku, sam bardzo szybko zauważy, że w okularach widzi znacznie lepiej i nie będzie protestować przeciwko ich noszeniu, nawet jeśli nie będą do końca wygodne.