Kieszonkowe – kiedy i ile?

Kieszonkowe to zazwyczaj nieduża suma, którą dziecko dostaje na swoje wydatki. Takimi pieniędzmi zazwyczaj może dysponować według własnego uznania. Kiedy zacząć dawać dziecku kieszonkowe i ile powinno ono wynosić?

W zasadzie czym wcześnie zaczniemy dawać dziecku pieniądze, tym lepiej. Oczywiście na początek będą to raczej niewielkie sumy. Chodzi jednak o to, żeby nauczyć dziecka tego jaką wartość mają pieniądze, ile można za nie kupić, a także jak nimi rozsądnie dysponować. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z tego, że jego rodzice nie mają nieograniczonych zasobów, dlatego nie są w stanie spełnić każdej jego zachcianki. Dziecko w wieku szkolnym powinno już widzieć jak obchodzić się z pieniędzmi na drobne wydatki. Stopniowo sumę kieszonkowego możemy zwiększać, w miarę jak zyskujemy zaufanie do dziecka. Oczywiście suma kieszonkowego będzie uzależniona od poziomu dojrzałości malucha.

Kiedy dziecko systematycznie dostaje pieniądze od rodziców, powinno samodzielnie zacząć finansować niektóre zakupy. Jeśli maluch marzy o drogiej zabawce, możemy go poinformować, że nie stać nas na jej zakup i musi sam powoli uzbierać niezbędną sumę. W ten sposób zaczniemy również wyrabiać w dziecku nawyk oszczędzania na przykład na różne wymarzone zabawki lub wakacyjne wyjazdy, na których mu naprawdę zależy.