Konsekwencje nadwagi u dziecka

Nadwaga wpływa w negatywny sposób na zdrowie – dotyczy to także dzieci. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czym wcześniej w życiu rozwinie się nadwaga tym trudniej będzie się jej pozbyć. Wbrew pozorom dziecięcy tłuszczyk nie znika sam.

Jakie są skutki nadwagi u dziecka? W zasadzie takie same jak u dorosłych. Trzeba pamiętać, że rozwój wszystkich problemów zdrowotnych w przypadku nadwagi zajmuje lata, dlatego łatwo można ją na początku zlekceważy Jednocześnie osoby, które mają za dużo tkanki tłuszczowej są znacznie bardziej narażone na takie problemy jak cukrzyc typu II. W krajach, w których panuje epidemia otyłości, obserwuje się coraz więcej zachorowań na cukrzycę nabytą właśnie wśród dzieci i młodzieży. Trzeba także liczyć się z tym, że problemy z układem krwionośnym dotyczą również coraz młodszych osób. Na przykład zawały serca zdarzają się już u trzydziestoletnich mężczyzn. Częściowo może być to związane ze stresem, ale w bardzo dużym stopniu wynika z niezdrowego stylu życia.

Warto pamiętać, że jako rodzice, to my odpowiadamy za zdrową wagę naszego dziecka. Jeśli we wczesnym dzieciństwie wyrobimy u niego niewłaściwe nawyki, zmieni się w nastolatka z nadwagą i otyłego dorosłego, a to wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem zachorowania na wiele groźnych chorób i dolegliwości.