Kot, pies, chomik – pierwszy pupil dla dziecka

Zakup pierwszego zwierzaka dla dziecka to bardzo poważna decyzja, która będzie związana przede wszystkim z pojawieniem się wielu nowych obowiązków. Jakiego pupila wybrać?

Nie da się ukryć, że wiele dzieci marzy o psie. Jest to doskonały towarzysz do zabawy, z którym można robić wiele fajnych rzeczy. Bez wątpienia pies może stać się najlepszym przyjacielem. Trzeba jednak pamiętać, że zajmowanie się takim zwierzakiem to dosyć duża odpowiedzialność. Pojawią się nowe obowiązki, wielu z nich dziecko nie będzie w stanie podołać we własnym zakresie, na przykład maluch nie dopilnuje samodzielnie wszystkim szczepień i wizyt o weterynarza. Pojawienie się psa w domu będzie więc również związane z nowymi obowiązkami dla dorosłych. Jeśli obawiamy się, że możemy sobie nie poradzić z taką sytuacją, powinniśmy zastanowić się nad zakupem mniej kłopotliwego zwierzaka. Dobrym pomysłem może być na przykład zainwestowanie w chomika. Zajmowanie się takim domowym pupilem nie jest bardzo wymagające i większość niezbędnych czynności dziecko może wykonać samodzielnie, we własnym zakresie.

A może kot? Koty wymagają zazwyczaj nieco mniej uwagi niż psy, co nie zmienia faktu, że trzeba się nimi zajmować. Warto w miarę możliwości jak najbardziej zaangażować dziecko w nowe obowiązki i motywować je do nauki na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami.