Kreatywne pomysły na zabawy dla przedszkolaka w domu

Znalezienie kreatywnej zabawy, która nie znudzi się przedszkolakowi to najłatwiejszych nie należy. Cóż to bardziej wynika z braku kreatywnego myślenia jego rodziców, gdyż przy odrobinie chęci i znalezieniu ciekawego zajęcia zająć można przedszkolaka na długi czas. Przedszkolaki to żywe srebra, ciekawe świata, pragnące każdego dnia nowych doznań, dlatego opiekunowie muszą się dwoić i troić, aby znaleźć zabawę która je zaciekawi i nie znudzi im się po zaledwie 5 minutach. Jak zatem bawić się kreatywnie z przedszkolakiem i dziećmi młodszymi? Oto kilka bardzo ciekawych i sprawdzonych pomysłów.
1. Wszystkie zabawy rozwijające dość dobrze sprawność motoryczną, uczące precyzji bardzo umiejętnie połączonej z elementem rywalizacji. Fajnym przykładem takiej zabawy może być łowienie makaronowych rybek. Zabawa polega na tym, że każdy z jej uczestników nawleka małe makaroniki za pomocą słomki – to duże wyzwanie dla najmłodszych, więc na pewno zaciekawi je na bardzo długo. Będą próbowały aż do skutku uporać się z tą grą.
2. Rysowanie, kolorowanie, dopasowywanie, dobieranie w pary. I tak dalej i tak dalej. Gier tego typu jest mnóstwo, a jeśli nie mamy pomysłu na bardzo ciekawą i edukacją kolorowankę dla dziecka inspiracji możemy poszukać w internecie i wydrukować maluchowi wszystko to co nam, a przede wszystkim jemu się spodoba. Wszystkie te zajęcia bardzo dobrze przygotują dziecko do nauki pisania i czytania.
3. Piasek kinetyczny. Dzieci wprost go uwielbiają i bawić się nim mogą całymi godzinami. Wcale nie musimy go kupować, przy odrobinie wolnego czasu wykonać możemy go samodzielnie – wystarczy do tego celu jedynie mąka. Co prawda piasek kinetyczny w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią to przeogromny bałagan. Jednak da się go w miarę szybko ogarnąć, a dziecko ma fantastyczną zabawę zajmującą go na długi czas. Oczywiście latem pod każdym względem zdecydowanie najlepszy piasek jest na podwórku.
4. Pomponiki z włóczki. Ich wykonanie i nam i dziecku zajmie sporo czasu. A ile radości maluch będzie miał, kiedy wszystkim z dumą zaprezentuje swoje wytrwale tworzone dzieło.
5. Piankolina. Ulubiona zabawa zdecydowanej większości przedszkolaków. Jej samodzielne wykonanie jest nie tylko bardzo szybkie, ale przede wszystkim dziecinnie proste. Wystarczy mieć 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Jeszcze fajnie jest, kiedy dziecko piankolinę nie tylko wykorzystuje do zabawy, ale również bierze aktywny udział w jej tworzeniu.
6. Wspólne malowanie makaronowych rybek i trening w chwytaniu klamerkami ( zwykłym spinaczem do bielizny) – zabawa pobudzi nie tylko kreatywność i wyobraźnię małego człowieka, ale również precyzję i zwinność.
7. Pacynki. Fajnie jest stworzyć taką maskotkę samodzielnie razem z dzieckiem. Można do tego celu wykorzystać stare, już nikomu nie potrzebne skarpety. Potem wystarczy urządzić mini teatrzyk opowiadający ulubioną ( taką którą świetnie zna) bajkę dziecka lub, jeśli ma takie życzenie, samodzielnie przez malucha wymyśloną historię. Pacynki świetnie sprawdzą się jako środek wspomagający naukę zachowań społecznych, rozwijający mowę, wyobraźnię i oddziałujący terapeutycznie na dzieci z pewnymi problemami zdrowotnymi.
8. Balony wodne. Świetna zabawa, szczególnie na letnie, ciepłe dni. Nie poleca się zabawy w mieszkaniu. Dzieci uwielbiają malować balonami wodnymi, bez przerwy są w stanie robić to nawet kilka godzin. To pasjonująca i zajmująca zabawa, rozwijająca kreatywność.